Späť

December 19, 2019

Automatizujte alchymistické procesy v logickom hlavolame Opus Magnum

Jakub Celušák

Automatizujte alchymistické procesy v logickom hlavolame Opus Magnum

Hypnotizoval vás niekedy pohľad na šikovný výrobný proces v továrni? V tom prípade vás zaujmú aj nekonečné konštrukčné pohyby v logickej hre Opus Magnum.

Hráči sa stávajú alchymistami. Ich úlohou je dômyselne konštruovať zariadenia, ktoré zautomatizujú proces výroby zadaného materiálu . Dá sa povedať, že stroje v skutočnosti presúvajú a spájajú rôzne atómy do molekulárnych sústav. Avšak, pre zjednodušenie témy sa autori hry pravdepodobne rozhodli umiestniť ju z prostredia chémie do sveta alchýmie. Spájajú sa tu preto prvky základných elementov ako oheň alebo vzduch, s neutrálnymi prvkami či kovmi.

Každá úroveň hlavolamu pozostáva zo zadaných činidiel a výsledných produktov. Hráči najprv umiestňujú na plochu rôzne robotické ruky a pohyblivé pásy a v inej časti obrazovky programujú ich vzájomný pohyb. Spustenie výrobného procesu potom vyzerá ako hodinový strojček.

Neexistuje iba jedno správne riešenie a práve táto charakteristika je na hre najzaujímavejšia. Po každom úspešnom ukončení úrovne sa zobrazia štatistiky ostatných hráčov. Je možné s nimi súperiť na troch poliach: o najrýchlejší, najlacnejší alebo plochou najmenší výrobný proces.

Plusy 

 

Mínusy

+ Žiadne obmedzenia, absolútna kreativita   - Abstraktná povaha hry nesadne každému
+ Učí základy programovania    
+ Zaujimavé zasadenie    
+ Mini-hra Sigmar's garden a doplnkový obsah na platforme Steam    

Prínos pre dieťa

Úrovne sú prepletené rozhovormi hlavných postáv, ktoré dodávajú vysvetlenie a motiváciu riešiť ďalšie zadania. Zápletke príbehu síce nebudú rozumieť deti pod desať rokov, ale nie je to prekážka pre zvyšok hry. Spomenie sa tu v náznakoch napríklad, že hradný alchymista vytvára elixír vytrvalosti pre princa na rande, no ďalej sa hra už k veciam nevyjadruje.

Taktiež sa v pozadí príbehu odohráva konflikt dvoch aristokratických rodov vyžadujúci rôzne zápalné zbrane a tvorbu silnejšej ocele pre zbroj, no žiadne explicitné násilie sa neobjaví. Samotná náplň hry je skôr pre trpezlivé a hĺbavé povahy. Výhodou však je, že sa k riešeniu dá dostať kreatívne a na nekonečne veľa spôsobov.

Pomedzi príbeh a hlavolamy je tu ešte skrytá abstraktná logická mini-hra s názvom Sigmar’s Garden, tá by dokonca kvalitatívne stačila aj na samostatnú malú (pravdepodobne mobilnú) hru. Opus Magnum má teda naozaj veľa obsahu, ktorý tak skoro neomrzí. Bonusom je, že v rámci obchodu Steam existuje možnosť si do hry vkladať aj komunitou vytvorené úrovne.

Čo hra rozvíja

Kreatívny prístup k riešeniu problémov   Úrovne majú vždy zadanie a požadované riešenie. Avšak žiadne iné obmedzenia času, či možností použitého technického vybavenia. Hra sa tak stáva mechanickým “pieskoviskom”.
     
Logické uvažovanie   Vyriešiť problém prvýkrát je len jedným z mnohých krokov, ktoré sa hráčom ponúkajú. Štatistiky riešení na internete ich však donútia sa vrátiť a ešte dômyselnejšie premyslieť rýchlosť/cenu alebo plochu s ktorou mechanické ramená fungujú
     
Základy programovania   Ide síce len o úplne jednoduché príkazy ako posuň rameno do strany, otoč chytený predmet o deveťdesiat stupňov a podobne. Ale pre mladšie ročníky môže byť Opus Magnum vhodným úvodom do sveta programovania.

 

Počet hráčov: 1

Vek: 6+

Platformy: Windows. Mac OS, Windows