Späť

June 14, 2024

Dobrodružstvá Mimi a Lízy vo videohre? Dvojica neoddeliteľných kamarátok už aj ako herné postavy

Juraj Kovalčík, editorka: Magdaléna Švecová

Dobrodružstvá Mimi a Lízy vo videohre? Dvojica neoddeliteľných kamarátok už aj ako herné postavy

Značku Mimi a Líza by sme mohli označiť priam za mediálnu franšízu, ak by to na našom minitrhu neznelo stále nemiestne. Na „večerníčkový“ seriál Kataríny Kerekesovej nadviazali dva celovečerné animované filmy, preniesli ho do kníh a v roku 2023 vyšla aj rovnomenná hra o dvoch nerozlučných kamarátkach z produkcie Midnight Factory Games v spolupráci s Fool Moon a RTVS.

Mobilná a počítačová hra funguje a vyzerá ako 2D grafická adventúra. Hráč alebo hráčka môže ovládať obe ústredné postavy. Okrem dievčenských hrdiniek sa v hre vyskytujú ďalšie postavy a takisto prostredia známe z animovaného sveta.

Hra ponúka v platenej verzii (za symbolickú cenu) osem levelov a v závislosti od veku alebo hráčskych skúseností od pol hodiny do 2-3 hodín herného času.

Prínos pre dieťa

Herné mechaniky spočívajú predovšetkým v riešení grafických alebo zvukových hádaniek. Hráči potrebujú zvládnuť napríklad rozoznávanie tvarov, prstovú koordináciu, vyhľadávanie predmetov v rôznych interaktívnych prostrediach alebo rozlišovanie zvukov.

V spustenej hre sa v podstate nevyskytujú texty alebo nahovorené dialógy. Jazyková náročnosť je teda minimálna.

Obsah by sa dal označiť za rozprávkový bez dobšinsko-grimmovských násilných motívov a iných prvkov nevhodných pre malé deti, to znamená škôlkarov a prvý stupeň základných škôl.

Hádanky sú nenáročné a ich riešenie nie je časovo limitované, čiže hra sa hodí aj pre úplných začiatočníkov a nepôsobí stresujúco. Pohodovú atmosféru dotvárajú aj príjemná hudba a „cartoonové“ zvukové efekty.

Čo hra rozvíja

Motorické schopnosti   Pohyb a orientácia v 2D prostredí, koordinácia prstov ruky pri vykresľovaní línií alebo iných tvarov.
     
Logické myslenie a pamäť   Rozoznávanie tvarov, zbieranie potrebných predmetov v prostredí, dodržiavanie postupnosti úkonov.
     
Empatia  

Spolupráca hlavných postáv Mimi a Lízy, ich striedavé ovládanie hráčom alebo hráčkou.

 

Námety na diskusiu

Skúsenosti nevidiacich  

Spoluprácu medzi hlavnými postavami motivuje aj to, že Mimi je nevidiaca. Čo znamená byť nevidiacim?
Poznajú naše deti niekoho s týmto hendikepom?
Aké komplikácie môže znamenať v bežnom živote?
Viete si predstaviť aj pozitívne efekty alebo skúsenosti spojené s nevidomosťou?

 

Plusy 

 

Mínusy

+ Interaktívna adaptácia populárnej detskej animácie.   - Pre cieľovú skupinu mínusy nenachádzam, možno iba to, že hra by mohla byť dlhšia.
+ Rozvíjanie detských motorických, logických a pamäťových zručností.    
+ Lokalizácia do viacerých jazykov.    

Vek: 4-9 rokov.

Platformy: PC, Android, iOS