Späť

April 17, 2024

Česká skákačka Ministry of Broadcast je Princ z Perzie pre novú generáciu

Jakub Celušák

Česká skákačka Ministry of Broadcast je Princ z Perzie pre novú generáciu

Tragikomický príbeh pre teenagerov potrápi postreh, logiku a hlavne nervy. Pre niektorých pamätníkov opráši aj spomienky na starú klasiku.

V Ministry of Broadcast bol svet rozdelený veľkým múrom. A hlavný hrdina, ryšavý muž bez mena, sa rozhodol podstúpiť reality show a jeho výhrou bude prechod na druhú stranu, kde má rodinu. Je nakreslená v štýle pixel art vďaka čomu vyzerá trochu ako (nádherná) karikatúra a zároveň krv, či iné problémové zobrazenia nevyzerajú realisticky. Postavička hlavné hrdinu sa vie pohybovať iba do dvoch strán, skákať, poprípade padať a tak vedia základné ovládanie zvládnuť aj menej skúsení hráči. Vo veľa aspektoch sa naozaj podobá na legendárneho Princa z Perzie, ktorého staršia generácia určite pozná. Je k dispozícii v českom jazyku.

 

Prínos pre dieťa: 

Je tu veľký potenciál. Dotýkajúc sa totality, prehnanej kontroly populácie a manipuláciou myšlienok jednotlivca je príbeh Ministry of Broadcast výborný štartér diskusie. Horšie to však je s rolami, ktoré v postavách zobrazuje. Holduje totiž čiernemu humoru. V hre je to mnohokrát vidieť a sama sa nestráni ani zobrazovaniu tragických následkov diktátorských režimov. Policajná brutalita, manipulácia volieb pomocou násilia. Najproblematickejšie je však, že niektoré logické hlavolamy vyžadujú, aby sa hráč zachoval sebecky a častokrát posunul iné postavy do nebezpečných či priamo smrteľných situácií. Hru preto odporúčame až od 15 a viac rokov. Náročnosť na ovládanie je približne v rovnakej vekovej kategórii. Pixel art, v ktorom je tento titul animovaný, je však dostatočne odstrihnutý od reálnych zobrazení zranení či smrti a tak sa netreba báť, že by zobrazené zranenia či násilie niekoho pobúrilo. Postavička sa často nechová podľa predstáv a niektoré pasáže v hre preto budú vyžadovať frustrujúci počet opakovaných pokusov.


Čo hra rozvíja: 

Dedukciu a logiku Hlavný protagonista je nútený využívať krabice a ostatné postavy vo svoj prospech. Prekonať niektoré prekážky bude zložité, hra totiž nikoho nevodí za ruku.
Vytrvalosť a postreh Podobne ako väčšina platformerov, aj Ministry of Broadcast si bude vyžadovať koordináciu očí a rúk, správne načasovanie a mnoho pokusov o prekonanie jám či časových prekážok.

 

Námety na diskusiu: 

Berlínsky múr Hra je zasadená do fiktívneho dystopického prostredia, ktoré však pripomína zhluk rôznych iných reálnych situácií. Diskutujte o Berlínskom múre, o rozdelených rodinách a o tom, čo všetko boli zúfalí ľudia nútení urobiť pre to, aby sa dostali na druhú stranu.
1984 Opýtajte sa teenagerov na ich názor, kedy začína režim manipulovať jednotlivcami, podobne ako to bolo v hre. Aký majú názor na politizáciu verejného vysielania alebo manipuláciu volieb?
Humorom proti totalite Historicky humoristi na javisku alebo vo filmoch často kritizovali despotických vládcov, alebo totalitné režimy. Najznámejšie dielo je pravdepodobne Chaplinov film Diktátor. Aké ďalšie príklady dokážete spolu nájsť?